Závěrečná zpráva z výkumu: KVALITA ŽIVOTA A POCIT BEZPEČÍ 2022–2023
Tato zpráva představuje výstupy kvantitativního sociologického výzkumu, který měl za cíl mapovat kvalitu vztahů
v české společnosti včetně výskytu negativních jevů. Výzkum byl realizován v rámci projektu „Výzkumné centrum
domácího a genderově podmíněného násilí“, jenž si klade za cíl přispět ke zlepšení ochrany a prosazování
lidských práv v České republice (ČR), a to konkrétně práva na ochranu života a na život bez (domácího a
genderově podmíněného) násilí. K provozu centra je zásadní získání aktuálních reprezentativních dat, která
zmapují zkušenosti dospělé populace ČR s domácím a genderově podmíněným násilím. Výsledky sběru takových
dat prezentuje tato zpráva.
Celou výzkumnou zprávu naleznete zde.
Pilotní plán změn: od regionálních změn k tematickým změnám na příkladu femicid
Pilotní plán naleznete zde.
Metodický návod pro přenos praxe do dalších témat
Návod naleznete zde.
Návrh standardizované metodiky sběru dat o osobách čelících domácímu a genderově podmíněnému násilí pro pomáhající organizace občanské společnosti
Hlavní část metodiky představuje ukazatele, které by měly sloužit jako vodítko pro sběr dat a podpora pro vytváření přehledových zpráv pro nestátní neziskové organizace, jež pomáhají osobám ohroženým partnerským, domácím či jiným typem násilí. Autorkou metodiky je Magdaléna Šťovíčková Jantulová.
Metodiku naleznete zde.
Závěrečná zpráva z konference Výzkumného centra domácího a genderově podmíněného násilí ReCeGe
8. března 2024 se v pražském Hyb4City uskutečnila závěrečná konference Výzkumného centra domácího a genderově podmíněného násilí ReCeGe za účasti ředitelky norské partnerské organizace projektu Kilden. Závěrečnou zprávu z konference naleznete zde.
Výzkumná zpráva Děti a násilí v blízkých vztazích
Pracovní název předkládaného výzkumu zněl „Potřeby dětí a násilí v blízkých vztazích“. Při analýze dat se ale ukázalo, že účastníci výzkumu předkládají natolik komplexní obrázek zkoumané reality, přinášejí takové množství konkrétních poznání toho, jak (ne)funguje systém pomoci v konkrétních situacích, a vysvětlení, proč často nastavení opatření i systému jako takového selhávají, že jsme pocítily morální závazek tato data a jejich interpretaci rovněž zahrnout a výzkumu dát obecnější název „Děti a násilí v blízkých vztazích“.
Výzkumná zpráva je k dispozici ke stažení zde.
Článek v Journal of Family Violence
Autorky (Blanka Nyklova, Dana Moree) a autor (Petr Kubala) se zaměřují na etické aspekty kvalitativního výzkumu s přeživšími genderově podmíněného násilí. Srovnávají výhody a možné nevýhody tří výzkumných přístupů, aby upozornili na otázky a problémy, které je třeba řešit předtím, než se vůbec začne uvažovat o výzkumu s touto zranitelnou a různorodou skupinou. Diskuse těchto otázek má přispět ke zmírnění hrozby způsobení další újmy a naopak zvýšení možného pozitivního dopadu výzkumu.
Odkaz: https://link.springer.com/article/10.1007/s10896-023-00589-5#article-info
Článek v Sociologickém časopise
V Sociologickém časopisu právě vyšel článek Nevědění jako faktor v nepravidelné regulaci domácího násilí na ženách v zrcadle pandemie covidu-19 autorského týmu Blanky Nyklové, Dany Moree a Vandy Maufras Černohorské. Článek vznikl jako první recenzovaný odborný výstup projektu ReCeGe, a to ve spolupráci s členkou týmu mezinárodního projektu RESISTIRÉ řešeného v Česku týmem v rámci oddělení NKC – gender a věda na Sociologickém ústavu. Článek vychází z obsáhlého explorativního výzkumu vlivu protipandemických opatření na problematiku domácího násilí, a to zejména na ženách (výzkumná zpráva je dostupná zde), jeho zjištění kombinuje s poznatky o působení obdobných opatření v mezinárodním kontextu. Pro interpretaci zjištění využíváme konceptualizaci nevědění filozofky Nancy Tuana, neboť právě různé formy nevědění se ukazují jako součást současného nekonzistentního systému pomoci přeživším, který ovlivňuje jeho funkčnost a schopnost násilí řešit a předcházet mu. Plná verze článku je přístupná zde.